\\
 

Tamponu negatīvā puse

Katrā tamponu paciņā ir atrodama ne tikai pamācība, kā tos lietot, bet arī informācija par retu, bet ļoti bīstamu toksisku saslimšanu – Toksiskā šoka sindromu (TSS) – kas var būt gan sievietēm, gan vīriešiem, gan bērniem.

 

Tamponu negatīvā puse...

Katrā tamponu paciņā ir atrodama ne tikai pamācība, kā tos lietot, bet arī informācija par retu, bet ļoti bīstamu toksisku saslimšanu – Toksiskā šoka sindromu (TSS) – kas var būt gan sievietēm, gan vīriešiem, gan bērniem. TSS bieži vien saista ar tamponu lietošanu. Lai gan šī slimība tiek uzskatīta par retu – pēc ekspertu vērtējuma, starp katriem 100 000 sieviešu, kurām ir menstruācijas, Toksiskā šoka sindroma gadījumi ir starp 1 un 17 – tamponi ne tikai var palielināt risku saslimt ar Toksiskā šoka sindromu, bet tie var mūsu veselībai kaitēt vēl citos neskaitāmos veidos!

 

Tamponi un Toksiskā šoka sindroms

Toksiskā šoka sindroms pirmo reizi piesaistīja mediju un pasaules uzmanību 80.gadu sākumā, kad vēl nebijis skaits sieviešu no šīs slimības nomira. Nāves iemesli tika izsekoti līdz kompānijas Procter & Gamble "Rely" tamponiem, kas lepojās ar super-absorbējošām šķiedrām un ātri kļuva populāri. 1986.gadā kompānija Procter & Gamble izņēma "Rely" no veikalu plauktiem. Kopš tā brīža, tamponu ražotājiem, noteikts pēc likuma, ir jābrīdina tamponu lietotājus par iespējamām Toksiskā šoka sindroma briesmām.

 

Tā kā Toksiskā šoka sindroms ir "izkritis" no mediju uzmanības centra, lielākā daļa cilvēku neapzinās, cik šī slimība joprojām ir izplatīta, par tās simptomiem un daudzajiem veidiem, kā tā var nodarīt kaitējumu cilvēka organismam.

 

Jā, Toksiskā šoka sindroms joprojām pastāv un tuvākajā laikā netaisās pazust. 1993.gadā Slimību kontroles un profilakses centrs (The Center of Disease control and prevention) Atlantā, ASV, saņēma 216 ziņojumus par TSS, un vēl 244 gadījumi tika diagnosticēti 1994.gadā. Speciālisti tomēr uzskata, ka ziņoti tiek tikai labi ja 10% no visiem TSS gadījumiem. Tas ir saistīts ar faktu, ka daudzām no sievietēm, kas cieš no TSS, ir ļoti vieglas formas simptomi, kas līdzīgi gripai.

 

Ar tamponiem saistīts Toksiskā šoka sindroms visvairāk ir izplatīts sievietēm, kas jaunākas par trīsdesmit gadiem – 60% no sievietēm, kas mirušas no TSS ir vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Šīs slimības mirstības līmenis patlaban tiek vērtēts ap 6%. Lai gan ar šo slimību var saslimt arī vīrieši un bērni, 99% gadījumu tās ir sievietes un 98% no šīm sievietēm cieš no slimības simptomiem mēnešreižu laikā.

 

Gilles R. G. Monif 1993.gada pētījumā, kas publicēts Dzemdniecības un Ginekoloģijas infekcijas slimību žurnālā (Infectious Diseases in Obstetrics and Gynecology Journal), tika konstatēts, ka sievietēm, kas lieto tamponus, ir 18 reizes lielāks risks saslimt ar TSS nekā tām, kas tamponus nelieto.  Gadu vēlāk, tajā pašā žurnālā, tika publicēts raksts, kurā James McGregor un James Todd konstatēja, ka no visiem TSS saslimšanas gadījumiem sievietēm, kurām ir menstruācijas, 99% no viņām lietoja maksts tamponus.

 

Kāpēc tamponu lietošana būtiski palielina Toksiskā šoka sindroma risku?

Toksiskā šoka sindromu izraisa Staphylococcus Aureus baktēriju toksīni, kas pazīstami kā TSST-1. Nelielos daudzumos šīs baktērijas dzīvo vairumā sieviešu organismu un vagīnu. Ķermenim ir veidi kā šīs baktērijas kontrolēt, tādēļ parasti tās ir nekaitīgas. Viens no šādiem veidiem ir, izmantojot magniju, kas atrodams asinīs. Tamponi ar augstu uzsūktspēju noārda magnija slāņus makstī, tādējādi baktērijas saražo dažreiz letālos toksīnus līdz pat 20 reizes vairāk normālā līmeņa. Dienās, kad menstruālā plūsma ir vieglāka, iespēja, ka šis process notiks palielinās. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc, kopš 90.gadu sākuma, tamponu ražotājiem jāmudina sievietes mēnešreižu laikā lietot tamponus ar mazāko nepieciešamo uzsūktspēju. Diemžēl vienīgās norādes par to tiek minētas tikai informatīvajos bukletos, kas atrodamas katrā produkta iepakojumā.

 

Lielākā daļa populārāko zīmolu tamponi ne tikai noārda magnija slāņus, papildus asinīm absorbējot arī citus organismam nepieciešamus maksts šķidrumus, bet tie arī satur viskozi – augstas uzsūktspējas materiālu, kas iegūts no koksnes celulozes. Pētījumi liecina, ka viskozi saturoši tamponi ļauj attīstīties baktērijām, kas ražo toksīnus. Dr. Philip Tierno un Bruce Hanna (abi no Ņujorkas medicīnas skolas – NYC Medical School) savos pētījumos atklājuši, ka tamponi, kas satur viskozi (piemēram, o.b., Playtex, Kotex un Tampax), pastiprina potenciāli letālo TSS toksīnu ražošanu pretstatā tamponiem, kas izgatavoti tikai no kokvilnas.

 

Mūsdienās sievietēm, īpaši gados jaunām sievietēm, varētu būt vēl lielāks risks inficēties ar Toksiskā šoka sindromu. Tamponu ražotāji reklāmu kampaņās bieži konsultē jaunas sievietes, ka tamponus drīkst lietot arī pa nakti, kamēr Jūs guļat. Tas, ko tamponu ražotāji nepasaka ir, ka 8 stundas ir galējā robeža, cik ilgi tampons drīkst atrasties organismā (daudzas meitenes un sievietes guļ ilgāk par 8 stundām, vai arī ievieto tamponu vakarā un atstāj to pa nakti, domājot, ka tā darīt ir normāli) vai ka, atstājot tamponu pat tik ilgi, tas palielina risku saslimt ar Toksiskā šoka sindromu. Dr. Tierno ir brīdinājis, ka, lietojot tamponus pa nakti, tas var palielināt risku saslimt ar nopietnām slimībām, vai pat izraisīt nāvi. Veselības aprūpes speciālisti joprojām uzver, ja vispār tiek lietoti tamponi, tad tos vajadzētu izmantot ne ilgāk kā 4-6 stundas, un nekādā gadījumā pa nakti.

 

Kādi ir Toksiskā šoka sindroma simptomi?

Toksiskā šoka sindroma simptomi var izpausties ļoti vieglā formā, vai arī tie var izraisīt letālu iznākumu:

 • Pēkšņs drudzis
 • Vemšana un caureja
 • Galvas reiboņi
 • Muskuļu sāpes vai vājums
 • Ģībonis vai tuvu ģībonim pieceļoties
 • Dezorientācija
 • Izsitumi, kas atgādina saules apdegumus, uz plaukstām vai pēdām
 • Ādas lobīšanās
 • Galvassāpes
 • Kakla sāpes
 • Asins pieplūdums acīs
 • Strauji pazeminās asinsspiediens

 

Ja Jūs novērojat kādu no šiem simptomiem vai Jums ir aizdomas, ka Jums varētu būt Toksiskā šoka sindroms, izņemiet tamponu nekavējoties, apmeklējiet ārstu un pastāstiet par simptomiem.

 

Toksiskā šoka sindroms var izraisīt nāvi. Sievietes, kuras izdzīvo, cieš no daudzām citām postošām veselības problēmām, piemēram, ekstremitāšu zuduma, paralīzes, matu izkrišanas un spontāna aborta.

 

Tamponi un dioksīni

Reiz senos laikos, daži korporatīvie priekšnieki izlēma, ka sievietes varētu vēlēties, vai drīzāk, pieprasīt ideālus, baltus, sterila izskata tamponus. Kopš tamponu rašanās, tie vienmēr bijuši balināti ar hloru. Balināšana nepadara tamponus sanitārus. Bet ko hlora balināšana dod ir tā ražo blakusproduktus, ko sauc par dioksīniem, kas ievērojamā līmenī atrodami balinātos menstruālajos produktos, it īpaši tamponos. Dioksīni ir zināmas kancerogēnas, mutagēnas vielas, kas, pat nelielos daudzumos, saistītas ar vēzi, endometriozi, spermatozoīdu skaita samazināšanos un imūnsistēmas vājināšanos.

 

Lai gan tikai tagad sāk kļūt skaidra konkrēta dioksīnu ietekme uz cilvēka organismu, tomēr tas, ka dioksīni ir kaitīgi ir zināms jau ilgu laiku. Visvairāk uztrauc fakts, ka ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA: U.S. Food and Drug Administration) atklāja dioksīnu "pēdas" dažos komerciāli ražotajos tamponos pat 1989.gadā, bet, diemžēl, nespēja savus atklājumus publiskot sabiedrībai. Vēl vairāk, FDA ziņojuma par dioksīniem teikums: "Šķiet, ka visbīstamākie riski var rasties, lietojot tamponu produktus” tika dzēsts no publicēto produktu aprakstiem. Tas tika nejauši atklāts 1992.gadā, kad kongresa apakškomiteja, pārraugot FDA, atklāja piezīmes, kas, atsaucoties uz pētījumiem, norādīja, ka dioksīni ir ne tikai kancerogēnas vielas, bet arī izraisa iedzimtus defektus un ir toksiski imūnsistēmai.

 

Dioksīni lēnām uzkrājas visu dzīvnieku, tostarp cilvēku, taukaudos un ļoti lēni sadalās. Tagad, ņemot vērā faktu, ka sieviete menstruāciju laikā var izlietot līdz pat 20 tamponiem mēnesī un var nonākt saskarē ar dioksīniem katru reizi, kad ievieto tamponu, sievietēm ir reāls risks ciest no blakusparādībām, ko izraisa dioksīnu saindēšanās. Patiesībā, neseni pētījumi Zviedrijā liecina par saikni starp tamponiem, kas satur dioksīnus un citiem hlora balinātiem produktiem un paaugstinātu risku saslimt ar dzemdes, olnīcu un urīnpūšļa vēzi.

 

Pašlaik ir netieši pierādījumi, kas saista dioksīnus ar endometriozi. Endometrioze ir slimība, kas vēl nav labi izprasta. Tā ir endometrija šūnu pieaugums ārpus dzemdes. Dažas no vietām, kur šis pieaugums veidojas, ir urīnpūslis, zarnas un olnīcas. Endometriozes simptomi ir neauglība un intensīvas sāpes. Pašlaik tiek lēsts, ka līdz pat 10% sieviešu cieš no šīs slimības, tomēr, ņemot vērā, ka to nav viegli diagnosticēt, nav precīzi zināms, cik daudz sievietēm īstenībā ir šī slimība. Pētījumi rāda, ka Beļģijas sievietēm ir augstākais dioksīnu līmenis mātes pienā pasaulē. Arī  endometriozes gadījumu skaits Beļģijā ir viens no lielākajiem. Vācijā veikts pētījums arī liecina, ka sievietēm ar augstu hlora blakusproduktu līmeni asinīs ir daudz lielāks risks saslimt ar endometriozi nekā parasti.

 

Lielākā daļa higiēnisko pakešu ražošanas laikā arī tiek balinātas ar hloru, un lai gan kontakts ar dioksīniem tās lietojot nav tik tiešs, tas tomēr pastāv. Higiēnas pakešu un tamponu ražošanas laikā izmantotā hlora balināšana caur notekūdeņiem nonāk arī apkārtējā vidē.

 

Cita tamponu izraisīta ietekme uz sievietes organismu

Tikai 65% no šķidruma, ko uzsūc tampons ir asinis. Atlikušie 35% šķidruma ir dabiski un organismam nepieciešami maksts sekrēti. Dažādu zinātnieku pētījumi liecina, ka šo sekrētu uzsūkšanās tamponos var izraisīt maksts sausumu, maksts un dzemdes kakla lobīšanos un pūžņošanu. Vienā no šiem pētījumiem ar nosaukumu "Pētījums par maksts membrānu pēc tamponu lietošanas" (Study of the Vaginal Mucous Membrane Following Tampon Utilization) piedalījās 17 jaunas sievietes un tika novērotas visā viņu menstruālā cikla laikā: 89% gadījumu tika fiksēts maksts sausums, 47% –  lobīšanās un visos gadījumos šūnu iznīcināšanās,  kas ietekmē visus maksts apvalka slāņus.

 

Tiek lēsts, ka līdz pat 20% no sievietēm, kas lieto tamponus, cieš no regulārām maksts un dzemdes kakla čūlām. Tas var novest pie normai neatbilstošiem izdalījumiem, urīnceļu problēmām un sāpēm dzimumakta laikā. Lai gan tas nav pilnīgi skaidrs, šķiet, ka šādu čūlu veidošanās saistāma ar tamponu izraisītu spiedienu pret maksts sieniņām, maksts sausumu un kalcija līmeņa samazināšanos.

 

Neskatoties uz to, ko lielākā daļa tamponu ražotāju jaunām sievietēm apgalvo, tamponi spēj izstiepties un reizēm pārplēst himēnu.  Tāpēc jaunas sievietes bieži izjūt asas sāpes, ievietojot vai izņemot savus pirmos tamponus.

 

Liela daļa no tirdzniecības vietās atrodamajiem tamponiem tiek ievietoti makstī ar aplikatoriem. Papīra aplikatori bieži vien saskrāpē maksts sieniņas, bet, izmantojot plastmasas aplikatorus, var rasties arteriālie plīsumi.

 

Dažos tamponos izmantotie dezodoranti un smaržas var izjaukt maksts mikrofloras līdzsvaru un izraisīt ādas kairinājumu un alerģiskas reakcijas. Tamponu viskozes šķiedras spēj iegult maksts sieniņās, izraisot iekaisumu un palielinot Toksiskā šoka sindroma risku. Tamponu lietošana var izraisīt arī vēdera krampjus un urīnceļu infekcijas.

 

Menstruālās piltuves

Menstruālās piltuves ir salīdzinoši nesen Latvijā pieejams menstruālais produkts. Tās lieto līdzīgi kā tamponus, ievietojot makstī un domātas atkārtotai lietošanai, pēc katras lietošanas izmazgājot; derīgas līdz pat 10 gadus. Lai gan šāds jaunums ir daudz ekonomiskāks un videi draudzīgāks, arī tām ir sava negatīvā puse. Līdzīgi kā tamponi, menstruālās piltuves bez asinīm uzsūc arī citus organismam nepieciešamos maksts sekrētus, palielinot risku saslimt ar Toksiskā šoka sindromu. Tāpat šāda menstruālā piltuve pilnībā aizklāj maksts izeju, neļaujot organisms elpot.

 

More in this category: Anjoni »
 
 
 
 
 
Follow Us
Follow Us
Follow Us
Follow Us
Follow Us
Follow Us
izmirkiralikdaire.web.tr istanbulkiralikdaire.gen.tr estetiksacekimi.gen.tr satis egitimi satis egitimi tengda.pro izmirkiralikdaire.web.tr istanbulkiralikdaire.gen.tr estetiksacekimi.gen.tr